„Pamiętamy”
Jedna jest Polska, jak Bóg jeden w niebie,
Wszystkie me siły jej składam w ofierze.
Na całe życie, które wziąłem z Ciebie,
Cały do Ciebie, Ojczyzno, należę.
fr .Hymn Polaków z zagranicy (1936)
Autor :Jan Lechoń
"Pamiętamy”- to główne przesłanie II Szkolnego Biegu Pamięci Śladami Patronów zorganizowanego przez dyrekcję i nauczycieli Zespołu Szkół w Barcicach w ramach Obchodów Święta Szkoły 29 września 2015 roku.
Dziś, kiedy tak często maleje autorytet instytucji, kiedy tak szybko tracą autorytet władze, a młodzież bardzo często nie ma żadnych autorytetów albo mylnie utożsamia z nimi idoli kreowanych w mediach, wychowanie młodego pokolenia jest zadaniem szczególnie ważnym. Nauczyciele Zespołu Szkół w Barcicach podejmują różne działania, aby powierzone im dzieci i młodzież kształtować w duchu patriotyzmu, szacunku dla dorobku narodu i poszanowania autorytetów. A tych nie trzeba daleko szukać, bowiem patroni obu szkół mogą być wzorem do naśladowania.
Franciszek Świebocki – kierownik i budowniczy szkoły w Barcicach, inicjator kursów dla analfabetów, współzałożyciel Spółdzielni „Rolnik”, społecznik, w czasie I wojny światowej żołnierz I Pułku Strzelców Podhalańskich, w czasie II więzień obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu to patron Szkoły Podstawowej. Gimnazjum nosi imię por. Andrzeja Buchmana ps. „Korsak” żołnierza 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu, 2 Pułku Saperów Kolejowych w Jabłonnej pod Warszawą, 5 Batalionu Pancernych w Krakowie, w czasie II wojny światowej oficera 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Obydwaj związani z Barcicami (A. Buchman był uczniem F. Świebockiego) mogą być postaciami bliskimi uczniom, mogą być dla nich autorytetami. I aby tak było, już po raz drugi został zorganizowany w Zespole Szkół w Barcicach Szkolny Bieg Pamięci Śladami Patronów. Bieg pod hasłem „Pamiętamy” rozpoczął się po uroczystej mszy świętej i miał formę gry opartej na „księdze szyfrów”. Udział w biegu był wspaniałą okazją do sprawdzenia nie tylko kondycji fizycznej, ale przede wszystkim wiedzy i umiejętności stosowanych w korespondencji dyplomatycznej, wywiadowczej i wojskowej. Uczniowie odświeżyli swoją wiedzę z historii Polski, przypomnieli sobie zasady określania azymutu i posługiwania się znakami patrolowymi. Wykazali się bardzo dobrą znajomością biografii swoich patronów, a także znakomitym wykonaniem pieśni patriotycznych. Ponadto w tym roku nauczyli się posługiwać szyframi: cyfrowym, kołowym (klasy IV–VI SP), a klasy I-II gimnazjum dodatkowo alfabetem Morse’a. Najmłodsi uczniowie brali udział w zajęciach warsztatowych, poznawali swojego patrona i miejsca, które są mu poświęcone.
Takie nietypowe obchodzenie Święta Szkoły już w tamtym roku spotkało się z zainteresowaniem wszystkich uczestników. Uczniowie bawili się i rywalizowali ze sobą, walcząc o Puchar Dyrektora Szkoły. W tym roku najlepszą w drugiej grupie wiekowej okazała się być klasa VIa SP, a w trzeciej grupie klasa IIA gimnazjum. W pierwszej, najmłodszej, grupie wszyscy zostali zwycięzcami i po skończonych warsztatach otrzymali z rąk pani dyrektor Wandy Kochanowicz pamiątkowe dyplomy. Słowa uznania usłyszeli też uczniowie klas trzecich gimnazjum, którzy, jako najstarsi w całej szkole, byli współorganizatorami biegu i czuwali nad poprawnością wykonywania zadań na poszczególnych punktach (klasy IIIA i IIIB) oraz prowadzili zajęcia warsztatowe (klasa IIIC).
Podsumowując ten ważny dzień dla wszystkich jej uczestników, pani wicedyrektor szkoły Wanda Kochanowicz podkreśliła znaczenie przesłania tego biegu „Pamiętamy”.
Pamiętamy… i dlatego dziś tu jesteśmy i czcimy pamięć naszych patronów. Bierzemy udział w biegu składając hołd Franciszkowi Swiebockiemu , Andrzejowi Buchmanowi i wszystkim , którzy polegli za Ojczyznę.
Pani dyrektor zaznaczyła również, że obecne czasy( w Polsce) nie wymagają od nas poświęceń, walki na polach bitew, „…korzystajmy raczej z wiedzy, której dostarcza nam historia i postępujmy tak, aby idee patriotyzmu wdrażać w codziennym życiu poprzez właściwą postawę, uczciwość.
Następnie złożyła podziękowania nauczycielom, uczniom i osobom, które pomagały w organizacji biegu.
/MBM/