Aktualnie jesteś w:  
MENU STRONY
Organizacja pracy
Organizacje
Informacje
Kontakt
Nasza szkoła:
  • realizuje projekt: "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II"
  • realizuje projekt: "Nowoczesna szkoła - przepustką do kariery"
  • realizowała projekt: "Odblaskowa szkoła"
  • realizowała projekt: "Lepszy Start"
  • realizowała projekt: "W Nowe Jutro Dziś Idziemy"
  • posiada certyfikat szkoły humanitarnej
  • certyfikat szkoły promującej zdrowie

  • zdobyła II miejsce wśród 154 szkół z Małopolski w projekcie "Mieć wyobraźnię miłosierdzia"
  • Zrealizowała projekty takie jak:
  • "Wychować dobrego obywatela"
  • "Sport=zdrowie"
Polecamy!!!
www.barcice.diecezja.tarnow.pl
[Parafia pw. Najświętrzej Maryi Panny Wniebowziętej w Barciach]

www.jedynka.stary.sacz.pl
[SP nr 1 Stary Sącz]
Panorama naszej miejscowości

panorama
Barcice wiosną (kliknij aby powiększyć) [2 MB]
panorama
Barcice jesienią (kliknij aby powiększyć) [1,3 MB]
panorama
Barcice zimą (kliknij aby powiększyć) [2,7 MB]
Nasza miejscowość - Barcice
Barcice leżą na południe od Starego Sącza, przy międzynarodowej drodze do Piwnicznej, nad Popradem. Przebiega tędy również linia kolejowa z Nowego Sącza do Krynicy.

mapka

Pierwsza wzmianka o Barcicach pochodzi już z XIII wieku. Była to osada położona przy szlaku popradzkim, prowadzącym na Węgry. W XIV wieku była to wieś królewska. W XVIII wieku dzierżawił tę wieś szlachcic Dulęba, okrutnie uciskający chłopów pańszczyzną i ci w końcu podnieśli bunt. Przed wiekami szukano w Barcicach, tak jak i w pobliskim Rytrze złóż złota. Tutejsze ziemie miały kryć w sobie też skarby zakopane przez rycerzy-rabusiów. Kto więc chce może spróbować szczęścia w poszukiwaniu złota.Podczas II wojna światowej znajdował się tu punkt kontaktowy dla kurierów i osób przerzucanych przez góry na Węgry.


Kościół
Zabytkiem Barcic jest kościół parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej, zbudowany w 1901 roku. Wybudowano go na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego z XV wieku. Pierwsza natomiast wzmianka o kościele pochodzi z lat 1325-7.



Kościół
Wewnątrz kościoła znajduje się zabytkowy ołtarz główny z przełomu XVI i XVII wieku, utrzymany w stylu późnego renesansu. Jest utrzymany w formie tryptyku, z obrazem Wniebowzięcia Matki Boskiej pośrodku. Boczne skrzydła zawierają obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Świetymi, Niewiernego Tomasza, Ojców Kościoła i Świętych Biskupów. W ołtarzu bocznym znajduje się krucyfiks z dawnej tęczy, sięgający I połowy wieku XVII. Podobnie datowany jest obraz malowany na desce, przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Na uwagę zasługują drzwi do zakrystii, z okuciami żelaznymi i starym zamkiem, pochodzące z wieku XVI i pierwotnie znajdujące się podobno na zamku w Rytrze.

W kościele znajdują się również zabytkowe organy oraz dzwony.

Dzwony Dzwony Dzwony



We wsi znajdują się też Pomniki Przyrody.

dąb

Należy do nich m.in. dąb szypułkowy, rosnący przy drodze z Bracic do Przesietnicy. Obwód pnia na wysokości półtora metra - 3,5 m. Korzenie drzewa stale narażone są na uszkodzenia spowodowane prowadzeniem prac przy rowach odpływowych. Poza tym do pomników zalicza się tu lipy drobnolistne, z których jedna rośnie przed kościołem parafialnym oraz źródło "Anna". We wsi znajduje się jeszcze jedno źródło mineralne o typie alkaiczno-glauberskim. Nie są to jednak jak do tej pory, źródła eksploatowane. We wsi, z inicjatywy Nadleśnictwa Stary Sącz sądzi się także pasy drzew o szerokości do 10 m., w celu złagodzenia siły wiejącego tu wiatru "ryterskiego".



Mapa
Barcice są dużą wsią letniskową, położoną na wysokości 330 m. n.p.m., na granicy Kotliny Sądeckiej i Beskidu Sądeckiego. Zamieszkuje ją ponad 2,5 tys. Mieszkańców. We wsi jest szkoła, wiejski dom kultury, straż pożarna, urząd pocztowy i przystanek PKP. Znajduja się tu kwatery prywatne, ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy, sklepy i dwie restauracje "Pod Makowicą" i "Cichy Kącik".
Barcice stanowią doskonałą bazę do pieszych wędrówek w Pasmo Jaworzyny i Radziejowej. Szlak niebieski prowadzi na Makowicę, stamtąd można wedrować dalej na Halę Łabowską.



Zródła:
www.wikipedia.pl
Zdjęcia: M.Tomasiak
Mapa Beskidu Sądeckiego - Skan fragm. mapy
Organizacja roku szkolnego 2018/2019
Plan lekcji
Dziennik elektroniczny
Ostatnia galeria:





Szkolne strony