Aktualnie jesteś w:  
MENU STRONY
Organizacja pracy
Organizacje
Informacje
Kontakt
Nasza szkoła:
  • realizuje projekt: "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II"
  • realizuje projekt: "Nowoczesna szkoła - przepustką do kariery"
  • realizowała projekt: "Odblaskowa szkoła"
  • realizowała projekt: "Lepszy Start"
  • realizowała projekt: "W Nowe Jutro Dziś Idziemy"
  • posiada certyfikat szkoły humanitarnej
  • certyfikat szkoły promującej zdrowie

  • zdobyła II miejsce wśród 154 szkół z Małopolski w projekcie "Mieć wyobraźnię miłosierdzia"
  • Zrealizowała projekty takie jak:
  • "Wychować dobrego obywatela"
  • "Sport=zdrowie"
Polecamy!!!
www.barcice.diecezja.tarnow.pl
[Parafia pw. Najświętrzej Maryi Panny Wniebowziętej w Barciach]

www.jedynka.stary.sacz.pl
[SP nr 1 Stary Sącz]
Ważne informacje
Kliknij na obrazek aby dowiedzieć się więcej
Aktualności

<< Nowsze 1 Starsze >>

HAL

W drużynie, jak w rodzinie – "Od harcerza do rycerza"


Dzięki przychylności Burmistrza Starego Sącza Jacka Lelka oraz Pani Janiny Nalepy, kierownika MOPS-u w Starym Sączu w tym roku po raz jedenasty organizowany był letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z Barcic. Każdy HAL miał czegoś nauczyć, zwrócić na coś uwagę. Tematyka i działania tegorocznej Harcerskiej Akcji Letniej nawiązywały do korzeni harcerstwa. Średniowieczny rycerz był i nadal jest niedościgłym wzorem dla harcerza. Obaj zdążają do doskonałości. Obaj walczą z wrogiem, pokonują swoje słabości. Nie poddają się nałogom. Harcerz, czyli współczesny rycerz uczy innych swoją postawą, przykładem. Wskazuje właściwą drogę postępowania.



Kiedy rankiem ze skowronkiem,
Powitamy nowy dzień,
Rosy z trawy się napijesz,
Pierwszy promyk słońca zjesz.



Dzięki Panu Pawłowi Szczygłowi, Nadleśniczemu Leśnictwa Stary Sącz mogliśmy zorganizować biwak na leśnej polanie u stóp Przehyby. Jesteśmy cząstką przyrody. Nic więc dziwnego, że ciągnie nas do lasu. Po raz kolejny powitał nas szum potoka i przyjemne iglaki. Nad ranem niebo rozpogodziło się. Jeszcze trochę mokro, ale lekki wiatr ociera pot z czoła. Do wieczora wysuszy wszystko wkoło.
Miejsce pod obóz już uprzątnięte. Zaraz rozbijemy namioty. Bardzo miło jest położyć się w cieniu i wsłuchać się w odgłosy przyrody. Niby cisza, ale nie do końca. Echo niesie odgłosy pionierki.
Harcerze sprawnie poznosili sprzęt. Kuchnia polowa już dymi. Kilku druhów pracowicie uwija się przy ognisku. Rusza Harcerska Akcja Letnia. Zuchy, harcerki i harcerze środowiska ZHR Barcice uczą się wypoczywać. To wcale niełatwe oderwać się od super elektronicznego sprzętu, zacisza domowego ogniska i zamieszkać na łonie przyrody… na dobre i złe.

Ustawimy mały obóz.
Bramy zbudujemy z serc
A z tych dusz, co tak gorące
Zbudujemy sobie piec.



Wiele można się tu nauczyć. W lesie przydatne są tylko te umiejętności i informacje, które pozwolą nam przetrwać: gdzie rozbić namioty i jak; jak rozpalić ognisko od jednej zapałki; jak pokonać krwiożercze owady; jak poradzić sobie ze skaleczeniami? Dajcie apteczkę!
Jak korzystać z wszystkiego, co nas otacza, by tego nie zniszczyć? Praca pozwala na to, by z siebie wydobyć same najlepsze cechy. Nie widać tu osób, którym się nie chce. Przecież każdy robi wszystko dla siebie; dla siebie i innych. Wspólna praca jednoczy. Siadamy w cieniu brudni, strudzeni. Źródlana woda inaczej smakuje. Orzeźwia i gasi pragnienie. Zegarki nie są nam potrzebne. Słońce jeszcze wysoko, więc można się poopalać, ale nie za długo. Wieczorem wszystko musi być przygotowane: drewno na opał, ognisko, namioty, jedzenie.
Wieczorem aż miło popatrzeć. Obóz jak z obrazka. Noc. Ileż gwiazd na niebie!

Rozpalimy mały ogień,
A w tym ogniu będziesz piekł,
Naszą przyjaźń, która łączy,
Która da ci to, co chcesz.



Po porannej toalecie w potoku każdy nabiera wigoru. Tak naprawdę rozumiemy się bez słów. Nikt nie jęczy, nie narzeka, każdy robi swoje.
Zajęcia w terenie. Kompas, mapa, droga, ruszamy. Na wszystko patrzę inaczej. Jak w filmie przewijają się kolejne obrazy. Żyjemy w symbiozie z przyrodą. Miło posłuchać, popatrzeć, poczuć.
Szyfrujemy meldunki. Życie niesie ze sobą wiele niespodzianek, dlatego uczymy się wiązać węzły. Ratowniczy, umiejętnie zawiązany na linie, pomaga nam wydostać się z wąwozu! Ciągnij, jestem gotowy!
Obóz uczy współpracy, solidarności. Pozwala na tworzenie właściwych relacji i uczy pokory. W lesie musisz wiedzieć, że masz na kogo liczyć. Tu nie ma miejsca na fochy ani kłótnie. Razem znaczy łatwiej. Harcerze są dla siebie nawzajem wzorem. Kierują się w życiu Prawem Harcerskim i Dekalogiem. To ogromnie pomaga. Wydobywa z każdego jego najlepsze cechy. Scala wszystkich w jedną, wielką, doskonałą rodzinę. Wzywa do walki ze słabościami oraz ze złem.
Szkoda, że pierwszy biwak się kończy. Wracamy do domów, wiedząc, że w razie potrzeby możemy na siebie nawzajem liczyć.

My tu jeszcze powrócimy,
Nie za rok, no to za dwa.
Więc dlaczego płacze rzeka,
Więc dlaczego szumi las?




Niedziela. Służba. W godzinę „W” uczciliśmy pamięć tych, którzy oddali życie za Wolną Ojczyznę walcząc w Powstaniu Warszawskim. Tacy, jak my... „O, Panie Boże, Ojcze nasz, w opiece swej nas miej”. Nigdy więcej wojny!
Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy. Tak rycerze, jak i harcerze, uczą się walczyć ze swoimi słabościami. Nie zawsze się to udaje, ale próbować trzeba. Człowiek jest obdarzony wolną wolą, ale nie każdy potrafi mądrze z tej wolności korzystać. W każdym człowieku drzemie skłonność do ulegania nałogom. Trzeba nie lada odwagi, by wśród otaczających nas pokus umieć powiedzieć: NIE! Odwaga nie jest nam dana. Odwagę trzeba w sobie wypracować. W trakcie urządzania obozu, życia wśród dzikiej przyrody, pojedyncze osoby mogą nie poradzić sobie z trudnościami. Wtedy pomoc druha, stojącego obok, jest nieoceniona.
Wszystko to, czego nauczyliśmy się, wykorzystujemy w życiu. „Warszawo, walcz!” – u nas też wybiła godzina „W”. Przyszedł czas na grę terenową. Ciepło, deszczowo, pochmurno. Były kanały, groził ostrzał snajpera. Zawiszacy roznosili pocztę, dostarczali meldunki. Sanitariuszki bez lęku spieszyły na pomoc rannym. Czuwaj! Wcieliliśmy się w naszych kolegów z Szarych Szeregów. Tak, jak Oni, z pieśnią na ustach, zdobywaliśmy PAST-ę. Hurra!

Wszak przyjaźni naszej wspólnej
nie rozłączy promień zła.
Ona mocna jest szalenie,
Więc my wszyscy jeszcze raz.



Nazwa i logo tegorocznego HAL-u: „Od harcerza do rycerza” wynika z Prawa Harcerskiego – Harcerz postępuje po rycersku. Swoje życie opiera na średniowiecznych tradycjach rycerskich: odwaga, honor, braterstwo, pomoc, dobro, prawość.
Zawołanie „Czuwaj” nawiązuje do najlepszych tradycji polskich rycerzy. Bądź gotów! „Ramię pręż, słabość krusz i nie zawiedź w potrzebie. Podaj swą pomocną dłoń tym, co liczą na ciebie. Zmieniaj świat, zawsze bądź sprawiedliwy i odważny. Śmiało zwalczaj wszelkie zło, niech twym bratem będzie każdy”. Słowa harcerskiej piosenki śpiewanej przy ognisku brzmią jak drogowskazy. Nikt nie jest doskonały, ale każdy może dążyć do doskonałości.
Nucimy z nostalgią: „Śpiewam dla was i do nieba, że przyjaźni mi potrzeba, płomiennego ogniobrania, rąk przyjaciół, i kochania”. Hierarchia wartości od lat się nie zmienia.
Przy pożegnalnym ognisku gościmy naszych Przyjaciół. Tych, na których zawsze możemy liczyć. To dzięki Nim możemy zaszyć się w leśnej głuszy. To dzięki Ich funduszom nie musimy martwić się o wikt. Dziękujemy Im z każdego młodego serca za wszelakie wsparcie!
Po „Bratnim słowie” układamy się do snu.

Potem wracać trzeba będzie
Pożegnamy rzekę las
Bądźcie zdrowi przyjaciele,
bądźcie zdrowi, na nas czas.



Harcerska Akcja Letnia dobiega końca. Dziś ćwiczymy skupienie, wytrwałość, celność, dokładność. Strzelnica zapełniona po brzegi. O, rety! Trafiłem trzy dziesiątki! To ja tak potrafię?!
Po podsumowaniu zmagań indywidualnych i zastępowych wyłaniamy najlepszych. Czas na nagrody.

Do zobaczenia znów!

Żałujesz, że Cię tam nie było? A może…

Zuchy, harcerki i harcerze ZHR z Barcic

/M. Dyjas/


HAL 2015



Kliknij na plakat aby powiększyć.

Osoby chcące wziąć udział w akcji są proszone o pobranie z sekretariatu lub z linku poniżej zgody rodziców, wypełnienie jej i dostarczenie do sekretariatu szkoły lub do opiekunów p. M. Dyjas lub p. M. Boruckiego. Jednocześnie informujemy iż sekretariat szkoły czynny będzie do 16 lipca (17 lipca tylko w godzinach porannych)

Zgoda rodziców do pobrania i wypełnienia
Zakończenie roku szkolnego 2014/2015


26 VI odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015.



Wycieczka klas trzecich do Oświęcimia i Częstochowy


17 V (w niedzielę) uczniowie klas trzecich naszego Gimnazjum odwiedzili Oświęcim oraz Częstochowę.



Festiwal Projektów Edukacyjnych


2 VI w naszej szkole odbył się kolejny raz szkolny Festiwal Projektów Edukacyjnych, podczas którego klasy drugie gimnazjum przedstawiały swoje projekty edukacyjne.


Szkolny Festiwal Piosenki Międzynarodowej


1 VI w naszej szkole odbył się kolejny raz szkolny Festiwal Piosenki Międzynarodowej


Kiermasz poręczników używanych
UWAGA !!!
Biblioteka szkolna ogłasza kiermasz podręczników używanych, który odbędzie się 22 VI 2015r. w godz. od 15:00 - 17:00.
Każdy zainteresowany sprzedażą podręczników (dotyczy klas 5 i 6 oraz 2 i 3 gimn.) zobowiązany jest je wyczyścić oraz wycenić.
Podręczniki będą sprzedawane przez właścicieli na dolnym korytarzu szkoły pod nadzorem nauczycieli bibliotekarzy.
Uczniowie zainteresowani sprzedażą zgłaszają się do biblioteki w dniach od 15 VI – 19 VI 2015r. w celu uzgodnienia szczegółów.
Odjazdowo …. w Dniu Dziecka

W dniu 28.05.2015r. Liderzy Promocji Zdrowia i biblioteka szkolna Zespołu Szkół w Barcicach w filii PiMG Biblioteki Publicznej w Barcicach zorganizowali Dzień Dziecka dla oddziałów zerowych i przedszkoli w Barcicach.
Impreza rozpoczęła się spektaklem „Diabelskie kuszenie” przygotowanym przez młodzież gimnazjalną. Niespodzianką okazał się konkurs literacki, któremu towarzyszyły postaci bajkowe. Najmłodsi wystąpili w konkursie piosenkarsko-poetyckim. Przygotowane zostały dla nich również zabawy sportowe i taneczne. Szczególną atrakcją było malowanie twarzy dzieciom przez liderów. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami i słodyczami.
Projekt "Czy pies musi gryźć???"


W maju 2015 uczniowie naszej szkoły - dzieci klas III zaproszono do udziału w projekcie CZY PIES MUSI GRYŹĆ? realizowanym przez Fundację Beskidzka Zima.

W ramach działań dzieci wzięły udział w dwóch zajęciach z przeszkolonym psem terapeutycznym prowadzonych przez p. Marka Tobiasza.

Podczas pierwszej godziny dzieci uczyły się, w jakich sytuacjach nie podchodzić do zwierząt, jak zachować się, gdy są nieprzyjazne, poznali również mowę ciała psa (najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy) i nauczyli się rozpoznawać sygnały wysyłane przez psa.

Podczas drugich zajęć poznali jak pielęgnować zwierzęta, czym je karmić, a czego jeść nie powinny, będą pamiętać o sprzątaniu po zwierzętach, o opiece weterynaryjnej.

Obie godziny zajęć służyły również kształtowaniu humanitarnych postaw wobec zwierząt. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy certyfikat.

Rodzice dzieci uczestniczących w projekcie wzięli udział w wykładzie połączonym z prezentacją multimedialną, podczas którego koordynatorzy działań: p. A. Cetnarowicz oraz p. M. Tobiasz opowiedzieli o bezpieczeństwie kontaktów dzieci ze zwierzętami domowymi.
/K. Tokarczyk/

<< Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 Starsze >>

Organizacja roku szkolnego 2018/2019
Plan lekcji
Dziennik elektroniczny
Ostatnia galeria:





Szkolne strony