O programie:
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Szkoła Podstawowa im. Franciszka Świebockiego w Barcicach bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości, którego celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia są prowadzone w ciekawy sposób, angażujący uczniów do odkrywania przez nich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Poprzez tą inicjatywę uczniowie dostają wsparcie w budowaniu kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Od września 2023 roku przez cały I semestr zajęcia lekcyjne, kształtujące kreatywność i inne dodatkowe prowadzone były z wykorzystaniem narzędzi z Laboratoriów Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości
Nowy rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się dla 411 uczniów naszej szkoły bardzo uroczyście. Po mszy świętej w intencji uczniów, ich rodziców i nauczycieli wszystkich zebranych w hali widowiskowo-sportowej przywitał Pan Dyrektor Grzegorz Garwol. Po raz pierwszy na akademii było obecnych 45 zerówkowiczów i 54 uczniów klas pierwszych. Pan Dyrektor życzył uczniom wielu sukcesów, zadowolenia i radości ze wspólnie spędzanego czasu. Ciepłe słowa powitania skierował do zebranych również Pan Daniel Śmierciak – sekretarz gminy, który przekazał też życzenia od Pana Burmistrza.
W pięknie przygotowanym przez uczniów klas szóstych programie artystycznym można było odnaleźć nie tylko historię tragicznego września 1939, ale też opowieść o ciągle broniącej się Ukrainie. W tym kontekście przejmująco brzmiały słowa wiersza Juliana Tuwima „Do prostego człowieka” w wykonaniu szkolnego chóru prowadzonego przez Pana Marka Kanika. Autorami scenariusza byli Pan Mateusz Borucki i Pan Jarosław Janikowski.
#LaboratoriaPrzyszłości
Z okazji 105 rocznicy Odzyskania Niepodległości 9 listopada 2023r. w naszej szkole odbył się koncert pieśni patriotycznych i legionowych prowadzony przez przedstawicieli klas 6 b i 8 a. Uczniowie –wspierani przez swoich wychowawców- uczcili święto narodowe w formie wokalnych popisów. W repertuarze (podobnie jak w poprzednim roku) znalazły się znane i lubiane utwory niepodległościowe. Uczestniczy koncertu ozdobili stroje biało- czerwonymi kotylionami.
Występy uczniów zostały poprzedzone wspólnym wykonaniem „Roty” Marii Konopnickiej i okolicznościowym przemówieniem Pana Dyrektora G. Garwola. Całość uświetniły pieśni wykonane przez chór i zespół Pana M. Kanika.
#LaboratoriaPrzyszłości
U.S.
W ramach projektu (NIE)ZWYKŁA MATEMATYKA klasy podczas zajęć ZKK tworzyły bryły szkieletowe z wykorzystaniem różnych materiałów. Było na pewno ... smacznie
#LaboratoriaPrzyszłości
W ramach projektu (NIE)ZWYKŁA MATEMATYKA uczniowie klasy 8 poznawali tajniki szyfrów i szyfrowania. Było ciekawie 😉
#LaboratoriaPrzyszłości
W ramach projektu (NIE)ZWYKŁA MATEMATYKA uczniowie naszej szkoły podczas lekcji ZKK poznawali tajniki haftu matematycznego. Powstawały ozdoby choinkowe. Było twórczo;)
#LaboratoriaPrzyszłości
O tym ,że klocki Lego nie służą tylko zabawie przekonali się uczniowie klas siódmych. Mieli za zadanie zbudować pojazdy według własnego pomysłu i zademonstrować ruchy: jednostajny oraz zmienny.
Klocki Lego miały również zastosowanie przy utrwalaniu wiedzy o ułamkach w klasie szóstej; podział na równe części, jaką częścią jednej liczby jest druga, działania na ułamkach. Dzięki klockom Lego uczniowie ćwiczyli wyobraźnię. Tworzyli modele brył, zliczali elementy, obliczali objętości i pola powierzchni.
#LaboratoriaPrzyszłości
W ramach projektu (NIE)ZWYKŁA MATEMATYKA uczniowie naszej szkoły podczas lekcji ZKK poznawali tajniki projektowania pieniędzy (banknotów, monet) a następnie sami próbowali stworzyć swoją własną walutę. Powstały ciekawe projekty 🙂
#LaboratoriaPrzyszłości