Przeskocz do treści

Warsztaty czytelnicze

Przypadające w tym roku stulecie Niepodległości Polski stało się inspiracją do zorganizowania przez bibliotekarzy warsztatów czytelniczych w bibliotece Szkoły Podstawowej w Barcicach w dniu 14 listopada 2018r. Wzięły w nich udział uczennice od klasy IV – VIII oraz gimnazjum. Celem wieczorno – nocnej akcji było uczczenia tej rocznicy i przypomnienie wydarzeń sprzed stu lat. 
Zajęcia rozpoczęły się stworzeniem drzewa niepodległościowego, na którym uczestniczki zawieszały dłonie z spontanicznie rzucanymi hasłami skojarzeniami patriotycznymi. DRZEWO uświadomiło nam, jak „wrośliśmy w Tę Ziemię”, jak bardzo kochamy WOLNĄ POLSKĘ. Upewniło nas, że jesteśmy synami TEJ ZIEMI. 
Ale, czekało kolejne zadanie.
Nowością było wykonanie lapbooków tematycznie związanych z obchodami. Młodzież wyszukiwała materiały, a następnie wkładała je do kolorowych kopert, tworzyła różnego rodzaju „książeczki” i umieszczała w papierowych dużych teczkach. Wśród tematów znalazły się m.in.: „Symbole narodowe Polski”, „Walka o wolność w literaturze, sztuce i nauce”, „Droga do Niepodległości”, „Przywódcy w walce o wolność”. W ten sposób powstało w bibliotece nowe atrakcyjne źródło informacji, z którego będą korzystali uczniowie naszej szkoły. 
Po ciężkiej pracy nadszedł czas na kulinarną niespodziankę. Uczestniczki prześcigały się pomysłowością w robieniu kanapek w barwach biało – czerwonych.
Kulminacją spotkania był tort dla uczczenia Wolności Naszej Ukochanej Ojczyzny. Palące się na nim świece, pozwoliły na chwilę refleksji i życzenia pokoju na kolejne lata. W trakcie poczęstunku śpiewane były pieśni patriotyczne przy akompaniamencie gitary. 
Warsztaty zaszczyciła swoją obecnością dyrekcja naszej szkoły Pan Grzegorz Garwol i Pani Wanda Kochanowicz.
Na zakończenie spotkania uroczyście odśpiewano „Rotę”. 
Biorący udział z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w warsztatach.
Już dziś czekają na kolejną noc bibliotek.
L. Cabała, T. Kulig