31 V był dniem hołdu złożonego mamom przez dzieci 0A w uznaniu ich trosk o wychowanie, w podzięce za pracę i poświęcenie wyrażonego tekstem wierszy, piosenek oraz samodzielnie wykonanych prezentów.
LG
Miesiąc: maj 2019
„Kapsuła czasu” złożona w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
W dniu 31 maja 2019 roku w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu odbyło się spotkanie przedstawicieli Samorządów Uczniowskich z terenu Gminy Stary Sącz w celu zamknięcia „kapsuły czasu”.
Inicjatywa nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń z innymi Samorządami Uczniowskimi
z terenu naszej gminy narodziła się już w roku szkolnym 2014/2015 w Gimnazjum w Barcicach. Samorząd Uczniowski przygotował wtedy spotkanie i zaprosił na nie przedstawicieli Samorządów Uczniowskich z innych szkół. Na to zaproszenie odpowiedziały wszystkie szkoły i odbyły się pierwsze wspólne zajęcia integracyjne i warsztatowe. Inicjatywa spodobała się uczestnikom i zgodnie
z ustaleniami w kolejnych latach spotykaliśmy się w Przysietnicy, Gołkowicach i Starym Sączu.
Obecny rok szkolny 2018/2019 jest wyjątkowy z różnych powodów. 11 listopada obchodziliśmy
100 –lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a w czerwcu z naszymi szkołami pożegnają się ostatnie roczniki gimnazjum.
Postanowiliśmy uczcić te wydarzenia w nietypowy sposób. Tak narodził się pomysł wspólnej „kapsuły czasu”. Przedsięwzięcie to przygotował i koordynował Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej
w Barcicach z pomocą Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Gołkowicach.
W listopadzie 2018 r. w Szkole Podstawowej w Barcicach zorganizowaliśmy warsztaty dla wszystkich Samorządów i wspólnie wypracowaliśmy, co umieścimy w „ kapsule czasu”.
Oprócz zdjęć i pamiątek postanowiliśmy poszukać w naszym otoczeniu osoby, która poprzez swoje czyny zasługuje na upamiętnienie.
Wszystkie szkoły przyłączyły się do naszej inicjatywy i owoce ich pracy zamknęliśmy dzisiaj w „kapsule czasu”. Znalazły się tam informacje o patronach szkół, zdjęcia, pamiątki, foldery, prezentacje, filmy.
Dzisiejsze spotkanie w Muzeum otworzył Dyrektor Szkoły Podstawowej w Barcicach, który pogratulował i podziękował młodzieży i opiekunom za inicjatywę i zaangażowanie. Przedstawiciele Samorządów odczytali listy przygotowane do otwierających „kapsułę czasu” za 25 lat. Na zakończenie spotkania kapsuła została zamknięta i przekazana Prezesowi Andrzejowi Długoszowi. Będzie przechowywana w archiwum Muzeum Regionalnego w Starym Sączu aż do otwarcia czyli do 30 maja 2044 roku.
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Barcicach dziękuje wszystkim uczniom i opiekunom za przygotowanie materiałów oraz Panu Prezesowi Andrzejowi Długoszowi za zgodę na złożenie „kapsuły czasu” w Muzeum.
E. Kowalczyk
Festyn 2019
IV Edycja Gminnego Konkursu Matematycznego „Potyczki z Królową Nauk”
W dniu 29.05.2019 r. odbyła się IV edycja Gminnego Konkursu Matematycznego „Potyczki z Królową Nauk” dla uczniów kl. IV-VIII. Po zeszłorocznym zwycięstwie tegorocznym organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Franciszka Świebockiego w Barcicach.
W konkursie wzięły udział 3-osobowe drużyny z 7 szkół z terenu Gminy Stary Sącz.
Konkurs był dwuetapowy. W etapie pierwszym drużyny rozwiązywały test on line.
Drugi etap polegał na licytacji zdań. Liczba punktów zdobytych w pierwszym etapie była pulą punktów, którymi mogły dysponować drużyny.
Tegorocznymi zwycięzcami została drużyna w składzie: Kamil Górka, Kamil Porębski, Kamil Waligóra ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy. II miejsce zajęła drużyna w składzie: Beniamin Buchman, Anna Lipka, Norbert Olszowski
ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu,
III miejsce drużyna w składzie: Kamil Bielak, Kacper Cisowski, Adam Olszowski ze Szkoły Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach.
Pozostałe drużyny godnie reprezentowały:
Szkołę Podstawową im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu Weronika Janeczek, Kinga Kurowska, Karolina Pasoń,
Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Gołkowicach Monika Grabska, Adam Kaliciecki, Stanisław Łomnicki,
Szkołę Podstawowej im. świętej Kingi w Popowicach Dawid Bober, Maksymilian Jasiński, Bartosz Sejud,
Szkołę Podstawową nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu Martyna Dziarmaga, Szymon Dziedzina i Zuzanna Król.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnej edycji konkursu.
Dziękujemy serdecznie nauczycielom i zawodnikom za udział w konkursie.
A.D.
Synapsy
W maju w naszej szkole rozpoczął się kolejny projekt „Synapsy” edycja 2019. W tym roku realizowany w ramach Laboratorium kulturowego „Dobre sąsiedztwo”. Projekt finansowany przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.
Uczestnicy projektu grupa z Barcic to: Oliwia Drożdż, Gabrysia Janczak, Patrycja Komenda, Aleksandra Kutak, Aneta Sułkowska, Martyna Tokarczyk, Klaudia Zaryczny
Prowadzący projekt: Karolina Biel i Dorota Gurba
„Sąsiedzi dalecy i bliscy….” bo taki tytuł nosi nasz projekt, to propozycja „wędrujących zajęć pozalekcyjnych”. Te zajęcia to sąsiedzka przygoda, wspólne ogniska, plenerowe zajęcia i wycieczki rowerowe. Dzieci biorące w nich udział to uczniowie Szkoły Podstawowej w Barcicach i sąsiedzi ze Szkoły Podstawowej w Gołkowicach. W ramach tego sąsiedztwa poznajemy siebie, naszą okolicę, ludzi, razem tworzymy i bawimy się, razem działamy.
„Somsiady” to nazwa naszej grupy, którą wymyśliły dzieci.
22 maja odbyło się pierwsze nasze spotkanie. Ze względu na niepewną pogodę spotkaliśmy się pod dachem Biblioteki w Gołkowicach. Zintegrowaliśmy się na warsztatach, wspólnie ustaliliśmy dni spotkań, choć jak się później okazało pogoda nie była dla nas łaskawa. A gdy słońce wyglądnęło zza chmur byliśmy gotowi na rozmowy sąsiedzkie.
31 maja spotkaliśmy się przy ognisku z literaturą, opowieściami i przysmakami. Warsztaty z książką i rozmowy „przy księżycu” na temat relacji z sąsiadami, tymi bliskimi i tymi na temat, których tylko marzymy. Jak kogoś „oswajamy”? Rozmowy na temat różnic i podobieństw, o byciu sobą i o szacunku dla każdego. Inspiracją „Mały Książę”. Zabawy integracyjne z elementami dramy. Na koniec warsztaty fotograficzne w plenerze światłem malowanie.
2 czerwca kolejne warsztatowe spotkanie tym razem w Skrudzinie. Zabawy integracyjne. Warsztaty z malowaniem kamieni dla wszystkich uczestników dorocznego biegu charytatywnego „Bieg Barana”, w tym roku dla Wojtusia Komendy.
Kolejne spotkania jeszcze przed nami…
Kocham Cię Mamusiu! Kocham Cię Tatusiu!
29 maja uczniowie klasy 2a obchodzili Święto Rodziny. Zaproszonych gości powitał Pan Dyrektor Grzegorz Garwol . W tym dniu sala lekcyjna zamieniła się w zaczarowaną łąkę. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie pt.,, Wiosenna łąka dla mamy i taty’’ połączone z konkursami dla Rodziców. Dzieci pięknie przebrane za mieszkańców łąki składały życzenia swoim kochanym Mamusiom i Tatusiom. Nie zabrakło też własnoręcznie przygotowanych upominków i niespodzianek. Później dzieci zaprezentowały układy taneczne.
Serdecznie dziękujemy za obecność. Długo będziemy wspominać tak mile spędzony czas.
Wychowawczyni klasy 2a -Anna Leśniara
Klasa II a bierze udział w ogólnopolskiej akcji . „Wielka mapa Polski”, która jest skierowana do uczniów i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
Akcja ma na celu zapoznanie uczniów z geografią Polski poprzez międzyszkolną wymianę pocztówek. Wyruszyliśmy w wielką podróż po Polsce. Wysłaliśmy pocztówki do 20 szkół. Pierwszą kartkę otrzymaliśmy od uczniów z Warszawy , a drugą z Piekar Śląskich. Z niecierpliwością czekamy na kolejne pocztówki z różnych zakątków Polski. Będziemy te miejsca odnajdywać i zaznaczać na naszej mapie Polski, którą otrzymaliśmy od WSiP
Dodatkowo WSiP udostępnia raz w tygodniu materiały edukacyjne: filmy, zdjęcia, pokazy slajdów, artykuły, ciekawostki, które pozwalają dzieciom lepiej poznać naszą ojczyznę i odkryć najciekawsze miejsca w różnych regionach kraju. Poza tym dzieci uczą się jak poprawnie adresować i pisać pocztówki (szkoła otrzymała adresy szkół partnerskich od WSiP). Mają też okazję nawiązania kontaktu z rówieśnikami z całej Polski.
Anna Leśniara
Spotkanie poetyckie
Spotkanie poetyckie
Turniej Bocci
Zakończył się XIII Turniej Bocci Osób Niepełnosprawnych o Puchar Burmistrza Starego Sącza. Dziękujemy wszystkim za udział i dobrą zabawę.Oto zwycięzcy.
1. WTZ Mada Nowy Sącz
2.ŚDS Nowy Sącz
3.ŚDS Stary Sącz
4.ŚDS Krynica-Zdrój.
Dziękujemy także wszystkim miłym gościom którzy zaszczycili swoją obecnością nasz turniej.
Źródło: https://www.facebook.com/gniazdo.sacz