Przeskocz do treści

Gminne Obchody Dnia Zdrowia w Starym Sączu AD 2023

Img 3051
Gminne Obchody Dnia Zdrowia

Już po raz kolejny szkoły podstawowe naszej gminy stanęły do rywalizacji o tytuł „Szkoły Najlepiej Promującej Zdrowie” i o Puchar Burmistrza Starego Sącza. Ważny był udział reprezentantów we wszystkich organizowanych konkursach zaplanowanych w ramach przedsięwzięciach. Wielki finał miał miejsce podczas Gminnych Obchodów Światowego Dnia Zdrowia, zorganizowanych 28 kwietnia br. w Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari. Uczestnikom święta towarzyszyło hasło: „Pośród spraw ludzkich niższego rzędu nie ma i nigdy nie było w historii człowieczego losu sprawy ważniejszej od zdrowia…”. Całe przedsięwzięcie przygotowały i zrealizowały Grupy Liderów Promocji Zdrowia ze Szkoły Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

Przybyłych gości w imieniu organizatorów powitali dyrektorzy szkół Grzegorz Garwol /SP w Barcicach/ oraz Wioletta Nowak /SP nr 2 w Starym Sączu/. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Sekretarz Gminy Stary Sącz Daniel Śmierciak /w imieniu Burmistrza Starego Sącza/, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej – Franciszek Tudaj, pełnomocnik Burmistrza do spraw profilaktyki Marcin Sułkowski, przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej Anna Miechurska, Kierownik Placówki Wsparcia Dziennego – Jolanta Koszkul, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” Zofia Wcisło, pracownicy Placówki Wsparcia Dziennego Agata Miczołek i Karolina Rusin - Biel oraz radna Starego Sącza, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Aktywny Stary Sącz” Julia Dziedzic.

Na początek obchodów Dnia Zdrowia uczniowie klas I- III rywalizowali w konkursie piosenki „O zdrowiu śpiewam”. Jury w składzie: Agata Miczołek, Anna Miechurska oraz Marcin Sułkowski przyznało następujące miejsca:

I miejsce – Adrianna Mrówka, Weronika Tokarczyk i Lena Pach „Żyj zdrowo” SP w Barcicach,

II miejsce – Oliwia Wastag, Maja Piątkowska, Aleksandra Król „O zdrowiu” SP nr 2 w Starym Sączu,

III miejsce – Karolina Dudek, Zuzanna Brzecka „ O zdrowiu” SP w Przysietnicy,

IV miejsce – Klara Śmierciak, Marcel Citak „Jak pięknie i zdrowo żyć” SP nr 1 w Starym Sączu.

Wyróżnienia otrzymali Zuzanna Kołdras, Marek Jop „Daję ci wszystko to co mam” SP w Skrudzinie oraz Łucja Wróblewska, Anna Nikołajczuk „Jak dbać o zdrowie” SP w Popowicach.

Później uczniowie klas IV – VI zaprezentowali się w pokazach taneczno – akrobatycznych. Ten konkurs oceniali: Julia Dziedzic, Karolina Rusin Biel oraz Franciszek Tudaj. Najlepiej zaprezentowali się:

I miejsce – Maja Mikulec SP nr 1 w Starym Sączu,

II miejsce – Alicja Kożuch SP w Barcicach,

III miejsce – Laura Olszewska SP nr 2 w Starym Sączu,

IV miejsce – Emilia Wańczyk SP w Gołkowicach.

Wyróżnienie zdobyła Aleksandra Prusaczyk SP w Przysietnicy.

Laureaci konkursów - mali piosenkarze i tancerze - akrobaci otrzymali dyplomy i nagrody.

Wręczone zostały też nagrody i dyplomy uczestnikom zmagań przeprowadzonych w szkołach.

W konkursie plastycznym „ABC zdrowia” w kategorii wiekowej klas I – III, czyli wśród najmłodszych naszych uczestników, przyznano:

I miejsce - Maciej Twardowski SP w Gaboniu oraz Łukasz Tomasiak i Tomasz Dorula Środowiskowy Dom Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”,

II miejsce - Aleksandra Data SP w Skrudzinie,

III miejsce - Kamil Bielak SP w Popowicach,

IV miejsce - Alicja Opyd SP nr 2 w Starym Sączu oraz Gałysa Faustyna SP w Gaboniu,

V miejsce - Weronika Szlęk SP w Gołkowicach oraz Rita Sanbak SP nr 1 w Starym Sączu.

Wyróżnienie otrzymał Aleksander Moskal SP w Popowicach.

„7 kroków do zdrowia” to tytuł konkursu plastycznego przeprowadzonego w klasach IV – VI. Triumfowali w nim:

I miejsce - Weronika Grabek SP w Barcicach oraz Dawid Serafin Środowiskowy Dom Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo”,

II miejsce - Martyna Tokarczyk SP w Przysietnicy,

III miejsce - Natalia Król SP w Gołkowicach,

IV miejsce - Julia Kuchnia SP nr 1 w Starym Sączu oraz Wojciech Wąchała SP w Przysietnicy,

V miejsce - Alex Błaszczyk SP nr 2 w Starym Sączu oraz Karolina Maciuszek SP w Gołkowicach.

Ponadto wyróżnienie zdobyła praca Pauli Fiedor SP w Gołkowicach.

W konkursie wiedzy „Uzależnienia miażdżą marzenia”, przeprowadzonym wśród uczniów klas VII–VIII, kolejne miejsca zajęli:

I miejsce – Lena Drożdż SP w Popowicach oraz Michał Tokarczyk Środowiskowy Dom Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „ Gniazdo”,

II miejsce – Karolina Kamińska SP nr 2 w Starym Sączu,

III miejsce – Krystian Kurowski SP w Przysietnicy,

IV miejsce – Zuzanna Kutak SP w Barcicach,

V miejsce – Nikola Kulig SP w Barcicach.

Wyróżnienie przyznano Gabrieli Garwol SP w Przysietnicy.

Podczas podsumowania projektu Liderzy Promocji Zdrowia ze Szkoły Podstawowej w Barcicach zaprezentowali prozdrowotne przedstawienie „Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć”. W trakcie spektaklu młodzi artyści namawiali do troski o swoje zdrowie i zachęcali do aktywnego trybu życia.

Do konkursów, przeprowadzonych w ramach obchodów Dnia Zdrowia w naszej gminie, należały także zawody sportowe, zorganizowane w SP w Barcicach. W Turnieju mini siatkówki drużyn mieszanych w kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, natomiast w Turnieju piłki siatkowej klas VII-VIII Szkoła Podstawowa im św. Kingi w Popowicach.

Ostatnim, bardzo doniosłym i ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie Pucharem Burmistrza Starego Sącza szkoły podstawowej najlepiej promującej zdrowie, czyli tej, której reprezentanci zdobyli najwięcej punktów po podsumowaniu rywalizacji w poszczególnych konkursach. W roku szkolnym 2022/23 tytuł „Szkoły Najlepiej Promującej Zdrowie” zdobyła Szkoła Podstawowa im. Franciszka Świebockiego w Barcicach. W imieniu Burmistrza Starego Sącza trofeum zwycięzcom wręczył Sekretarz Gminy Stary Sącz Daniel Śmierciak.

Uczestnicy Gminnych Obchodów Dnia Zdrowia bawili się świetnie, a swój zachwyt wyrazili gromkimi brawami. Nie udałoby się przeprowadzić tak wspanialej uroczystości, gdyby nie wsparcie Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy UM w Starym Sączu. Dzięki pomocy finansowemu tej instytucji organizatorzy mogli nagrodzić każdego ucznia i podopiecznego uczestniczącego w przeprowadzonych konkursach.